Az aktuális szabályokért olvasd el ezt a cikkünket is: Hogyan keress pénzt drónnal?!
A polgári repülés szabályozásaira vonatkozó lépéseket, hogy mi kell ahhoz, hogy lakott területen kívül nyugodtan tudjatok drónozni, nyílt vagy más néven open kategóriában 5 pontban szedtük össze. Emellett a városon belüli repülés szabályairól és az eseti légtér igénylés változásairól is említést teszünk.
Alapkövetelmény a nyílt kategóriánál, hogy a drón legfeljebb 120 méterre távolodhat el a föld legközelebbi pontjától és folyamatosan látnotok kell a drónt segédeszköz (pl.: távcső) nélkül.
Első lépés: drón jogosítvány szerzés
Minden kategóriában pontosan meg fogják határozni, hogy milyen drón jogosítvány szükséges. Az A1/A3 alkategóriában egy online kurzust kell elvégezned- ahova a KTI oldalán tudsz regisztrálni, ha drón vizsgát szeretnél tenni – ezután hozzáférést kapsz az e-Titán felülethez, ahol eléred az online tananyagot, ellenőrző feladatokkal együtt. 20 órád vagy 90 napod van használni a tananyagot. A vizsgán személyesen kell megjelenni és vizsgázni.
Maga a tananyag ingyenes, viszont a vizsgadíja 4.600 Ft jelenleg. Az Uniós szabályozás szerint egy 40 feleletválasztós kérdésből álló tesztsort kell kitölteni amire 40 perc áll rendelkezésedre és legalább 80%-ot kell elérni. A vizsgán a kérdések inkább a légtérhasználati, légtér szerkezeti követelményeket helyezik középpontba, ellenben a gyakorlati felhasználást illetően nem sok kérdést kapunk. A vizsgaidőpontok főleg márciusban elérhetőek, de kevés alkalommal. A kozltovabbkepzes.hu-n a regisztráció és a belépés után, itt található meg a lista, hogy melyik helyszínen mikor van lehetőség vizsgázni. 16 év alatti gyermekek esetében, a szülőnek kell elvégeznie ezt a vizsgát és ezután felügyelet mellett, minden szabályt betartva irányíthatja a drónt. Ha sikeresen teljesítetted a vizsgát egy úgynevezett kompetencia tanusítványt állítanak ki neked, ezzel a későbbiekben igazolhatod a képesítésedet.
Ha nem Magyarországon szeretnél vizsgázni, lehetőséged van az Európai Unión belül más országban is letenni a vizsgát, amit szintén elfogadnak itthon.
Január elsejétől az új szabályrendszer szerinti vizsgát kell letennie minden drón használónak, így a korábban megszerzett képesítések sajnos nem váltják ki az új tanfolyam elvégzését, illetve a vizsgázást.
Második lépés: a drón regisztrálása
A törvény szerint, minden olyan drónt, ami nem minősül játéknak, regisztrálni kell.
Az EK irányelve alapján játéknak minősülnek a legfeljebb 120 gramm felszálló tömegű, adatrögzítő berendezéssel (például kamera) nem felszerelt, és a pilótától legfeljebb 100 méterre eltávolodni képes drónok.
Regisztrálni kell minden olyan drónt amire az alábbiak közül bármelyik feltétel igaz:
- meghaladja a 120 grammot
- rendelkezik adatrögzítővel
- az EU irányelvek szerint nem sorolható a „játék kategóriába”
- a távpilótától 100 méternél messzebbre repül
Ha akár csak egy feltétel is teljesül, a drón regisztrációja kötelező. A nyilvántartásba vételt az alábbi linkeken lehet megtenni:
- UAS nyilvántartásba vétele természetes személy esetén:
- UAS nyilvántartásba vétele jogi személy esetén:
A nyomtatványokat e-papír formájában lehet eljuttatni az ITM számára, ügyfélkapun keresztül. A beküldésnél ki kell választani, hogy légijárművekkel kapcsolatos ügyintézést szeretnél választani, illetve, hogy lajstrom iránti kérelmet szeretnél benyújtani az Innovációs és Technológiai Minisztériumnak.
Miután elfogadták a nyomtatványt, visszaküldenek egy azonosítót és majd ezzel az azonosítóval tudsz biztosítást kötni az általad választott biztosítónál.
Arra mindenképpen figyelj, hogy a biztosítás nem személyre szól, hanem gépre!
Felmerülő költségek a nyilvántartásba vétellel kapcsolatban:
- Drón és üzembentartó nyilvántartásba vétele: 2.000 Ft
- A drón vagy az üzembentartó adataiban bekövetkező változások bejelentése: 2.000 Ft
- Törlés a nyilvántartásból: 1.000 Ft
- Igazolás kiállítása nyilvántartásba vételről: 4.090 Ft
Éves biztosítást kell kötni a drónjainkra és az éves díj alakulása attól függ majd, hogy milyen drónra kötjük ezt. Azoknál a drónoknál, aminek a felszálló tömege 0,25kg és 4kg közé esik, az éves biztosítási díja kb. 15.000Ft és 30.000Ft között alakul.
- Groupama Drón biztosítás: http://bit.ly/3jLKLcu
- Allianz Drón biztosítás: https://bit.ly/3aqtoe8
- Generali Drón biztosítás: https://bit.ly/37nke0b
Negyedik lépés: saját magunk beregisztrálása pilótaként
Mind magánszemélyként, mind jogi személyként regisztrálni kell magunkat is, ha megvan a biztosítás.
Az úgynevezett „üzemben tartói nyilatkozattal” magunkhoz kell kötni a drónokat. A biztosítási kötvény azonosítója kell erre a dokumentumra.
- UAS üzembentartó nyilvántartásba vétele természetes személy esetén:
- UAS üzembentartó nyilvántartásba vétele jogi személy esetén:
Ötödik lépés: Mydronespace applikációba való regisztráció
Ha ez az öt lépés megvan, akkor lakott területen kívül, ahol nincsenek tiltott, korlátozó vagy egyéb zónák, nyugodtan repülhetünk. Aki hobbiból drónozna, az nyugodtan megteheti, ezeket a kritériumokat betartva, lakott területen kívül.
Városon belüli repülés
Városon belül legálisan repülni nem lehet a Magyarországon elvégezhető A1/A3 kategóriájú vizsgával, ehhez már egy A2-es vizsga szükséges. A városon belüli repüléshez az A2-es vizsgán kívül egyéb feltételek is társulhatnak. Ahhoz, hogy biztos legyél abban felszállás előtt, hogy minden kritériumnak megfeleltél, nézz fel a https://terkep.legter.hu/ -ra, válaszd ki a helyet és az időt, ahol és amikor szeretnél repülni és nézd meg, hogy milyen szükséges dokumentumokat kell ehhez még esetleg beszerezned!
A2-es vizsgát egyelőre Magyarországon még nem lehet tenni, nincs is róla információ, hogy ki fog ilyen vizsgát tartani, viszont az biztos, hogy az A1/A3 alkategóriás vizsgádnak meg kell lennie, hogy megszerezhesd az A2-t. Ez a vizsga 5 évre szól, ha megszerzed.
Az eseti légtértérrel kapcsolatban is történtek változások, amit érdemes tudnotok. Eltörölték a 3.000 Ft-os illeték bélyeget, helyette szolgáltatási díjat kell fizetni, aminek 9.000Ft az összege. Emellett a légtér hosszát is lecsökkentették 21 napról 7 napra.